Krásná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyznamenala posmrtně tři aktivní zpravodajce popravené v r. 1951 řádem Ľudovíta Štúra. Malým kazem na kráse dojemného aktu je skutečnost, že zpravodajci Anton Tunega , Eduard Tesár a Albert Púčik se udáváním slovenských občanů pilně věnovali již v období SNP ve prospěch Němců.

Protinárodní špehové dostali cenu národního buditele?!?!

Od dob studií všichni tři členové Hlinkovy mládeže dali k dispozici své schopnosti fašistickému režimu, absolvovali Zpravodajský kurz Vyššího velení HM, což byla ve finále poslední činná výzvědná organizace, která úspěšně informovala prezidentskou kancelář, velení Hlinkovy mládeže a úřad vlády o procesech a jejich protagonistech v probíhajícím Slovenském národním povstání. Veškeré informace byly promptně sdělovány německému Wehrmachtu a měly svůj podíl na zatlačení povstání do hor, následujících perzekucích přímých účastníků i náhodných obětí.

I Němci se o skromnější slovenské sestřičce Sicherheisdienstu – Zpravodajském oddělení HVHM – vyjadřovali uznale. V hlášení německého velení Stíhacího svazu SS Jihovýchod se uvádí: „Vedení Hlinkovy mládeže disponuje velmi dobrou zpravodajskou sítí…“. Čili již v té době se dotčeným hrdinům, které ocenila Zuzana Čaputová za „mimořádné zásluhy v boji o demokracii a lidská práva“, dostalo uznání od Waffen SS. No a o přínosu esesáckých divizí v boji o Evropskou Unii dnes již pochybuje jen pomatený zpátečník.

Totalitě demokratický kabátek nepadne. Ani s plackami „za zásluhy o…“

Oficiálním zdůvodněním in memoriam oceněným fašistům je ovšem jejich antikomunistická činnost poválečná. Tehdy se vyzbrojeni teoretickými i praktickými znalostmi v boji proti slovenským povstalcům pokoušeli zorganizovat rozsáhlou síť špehů tentokrát pro „hodnoty“ potupně zahnané (dočasně) za Dunaj a šumavská pohoří. Takže zase proti vlastnímu národu, zase pro cizí moc, ale tentokrát i za mizernou mzdu. Odhaleni, usvědčeni, dostali provaz.

A v roce 2021 na doporučení Ústavu pamäti národa vyznamenal protinárodní laureáty poprvé cenou Jozefa Miloslava Hurbana předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár, od lepé neoconky Čaputové dostali výše jmenovaní letos i tu cenu Ľudovíta Štúra.

Hurbanova cena se uděluje „osobnostem slovenského společenského, kulturního a ekonomického života.“ Je snad udávání rodných dnes něco nekulturního, vyžadujícího společenský odsudek? Nebo je to neekonomické?

Řád Ľudovíta Štúra má dokonce tři stupně a prezidentka Čaputová se rozhodla in memoriam oceněným udělit hned ten nejvyšší I. stupeň. To jest za „mimořádné zásluhy o demokracii a lidská práva, obranu a bezpečnost Slovenské republiky, také za mimořádné zásluhy v oblasti politiky, řízení a správy státu…“, – dopustili se snad vyznamenaní něčeho menšího?

Řád Bílého lva v drápech orlice s upadnutou korunou.

A co my? Necháme se snad zahanbit bratry Slováky? Ale jistě, že ne. Už vrahům Mašínovým dnešní klávesový rusobijec Topolánek vystavil coby premiér soukromě plaketu předsedy vlády a následně i NATOfil Vondra jim udělil vyznamenání Zlaté lípy. Dobrý počinek v turbulentní době, kdy fašistický klaun Zelenskyj adoruje válečného zločince Banderu v Kyjevě a vyznamenává mezinárodní rusovrahy všech typů. U nás pak estébácký pisálek a současný velerusobijec a europoslanec Štětina na sociálních sítí tvrdí, že vraždící nacisté z Azova nejsou nacisté, ale ti správní bojovníci za svobodu. A z čeho tak soudí? Má prý „rozpoznávací schopnosti“.

Dokonalé „rozpoznávací schopnosti“ musí jistě mít i náš milý ješita prezident Zeman. Jak jinak si vysvětlit, že sice statečným interbrigadistům po léta bojujícím po boku doněckých horníků drakonické tresty naší protektorátní justice milostí nezmění, zato 103 psychopatům abolici slíbí hnedle dopředu. Jen když těm ukronacistům pomůžou pomordovat aspoň nějakého toho Rusa.

Ještě že v rozbitém Československu je taková zajímavá tradice, kdy se často vyznamenává in memoriam tedy posmrtně. Tak že by těch připravených 103 Řádů Bílého lva tak jaksi…, víte, jo?… Ne tedy, že ba se snad někomu něco nemilého přálo, ale ta statistika nějak nic dobrého neslibuje. A Český lev bude moci dále ospale dřímat a spisovatelé a buditelé Hurban se Štúrem budou možná méně v hrobech rotovat, když je to všechno tedy jenom in memoriam, no….

Svatopluk Otava

komentátor ANS

1 komentář: „Nenechme se zahanbit! Vyznamenejme si své vlastní fašisty!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s