Nezákonně vyvěšená Ukrajinská vlajka na Kladenském divadle

Dopis řediteli Kladenského divadla a jeho odpověď:

Od: 
Datum: čtvrtek, 14. dubna 2022 19:06
Komu: krafka@divadlokladno.cz <krafka@divadlokladno.cz>
Předmět: Žádost

Pane Krafko,

obracím se na Vás jako občan ČR.
Vyvěšení vlajky cizího státu bez přítomnosti vlajky ČR je protizákoné.
Žádám o okamžitou nápravu a o sdělení proč se tak stalo.
Nebo je snad středočeské divadlo územím Ukrajiny, což samostatně vyvěšená vlajka symbolizuje?

Děkuji za nápravu a odpověď.

VB

_____________________

Od: krafka@divadlokladno.cz
Datum: 14. dubna 2022 20:35:05 SELČ
Komu:  slansky@divadlokladno.cz, cacko@divadlokladno.cz, jichova@divadlokladno.cz, muzik@divadlokladno.cz
Předmět: Re: ŽádostDobrý den,

          V prvé řadě bych rád upozornil, že kladenské divadlo je městské, tedy Městské divadlo Kladno. V druhé řadě jsem důkladně prostudoval legislativu o vyvěšování státních vlajek, a nenašel jsem klauzuli o povinnosti vyvěšovat cizí státní vlajku s vlajkou českou. Pokud se mýlím, pošlete mi odkaz na dotyčný zákon, rád se poučím. Ve třetí řadě vás chci pozvat k nám do divadla, již prodáváme předplatné na příští sezónu.

Zde je informace a odůvodnění:

Asociace profesionálních divadel ČR vyzvala česká divadla, kulturní, veřejné a státní instituce k symbolické podpoře nedotknutelnosti území států vyvěšením ukrajinských vlajek na budovy. ČTK o tom informoval mluvčí asociace Tomáš Staněk. Kolem ukrajinských hranic Rusko v posledních týdnech soustředilo až 190.000 vojáků a EU a USA varují před možností ruské invaze. „Agresivní, výhružné a nebezpečné politické a vojenské aktivity Ruska nám připomínají nejtragičtější chvíle v moderních evropských dějinách. Je jediná cesta, jak řešit jakékoliv spory mezi státy – jednání v rámci práva,“ uvedla asociace, která sdružuje přes 30 divadel. Její členové uvedli, že myslí na své kolegy v Rusku i na Ukrajině, mezi nimiž mají řadu přátel. „Věříme, že i oni jsou na straně demokracie, svobody a spolupráce bez válek a napadání. Nabízíme jim v případě nutnosti pomoc a podporu. Ukažme společně, že jsme schopni dialogu a vzájemného respektu,“ uvedli čeští divadelníci.

Na závěr bych Vám rád poděkoval za Váš zájem o dobro kladenského divadla, velmi mě to těší. Mějte hezký den.

                                                                                  Jan Krafka

P.S.: Přidal jsem do naší konverzace i moje kolegy, aby byli informováni. Děkuji za pochopení.

> Komu: krafka@divadlokladno.cz
> Datum: 14.04.2022 22:41
> Předmět: Zákon o užívání státních symbolů ČR
>


Pane Krafko,

pro Vaše info: zákon 352 paragraf 8.https://www.vlajky24.cz/jak-vyvesovat-statni-vlajky

Děkuji za vyřízení a ještě jednou udávám souřadnice. Městské divadlo Kladno se nachází v ČR nikoliv na Ukrajině. 

Žádám bezodkladnou nápravu.

Věra Bouřová Kladno

Od: Veru Boure
Datum: úterý, 19. dubna 2022 8:59
Komu: krafka@divadlokladno.cz <krafka@divadlokladno.cz>
Předmět: Vlajka na kladenském divadle

Dobrý den p. Krafko,

tedy ještě jednou, znovu a polopatě.

Zákon o vyvěšování vlajek vychází z toho, že se vždy hovoří o tom, že vyvěšujeme státní vlajku buď samostatně, či spolu s jinými vlajkami a to za určitých pravidel.  O vyvěšování samostatné vlajky jiného státu se tam nehovoří, neboť takovou hloupost a podlost zákonodárce vůbec nepředpokládal.

Obecně, podle mezinárodní vlajkové etikety, není vhodné vyvěšovat samostatně vlajku cizího státu na vlastním území, aniž by byla společně s tím vyvěšena domácí státní vlajka!!!!! Cizí vlajka totiž značí dobyté území. Na dobytém území jsou vždy vyvěšeny jen vlajky dobyvatele!

Vyvěšení pouze cizí státní vlajky se de facto považuje za označení exteritoriality (tedy mimo teritorium, mimo území).

Nacházet se mimo výsost státu znamená, že dotyčné právní subjekty nepodléhají místnímu soudnímu stíhání a výkonu moci (což ještě neznamená, že nepodléhají místnímu právnímu řádu vůbec). Konkrétně to znamená, že příslušník státu A, který ve státě B spáchal trestný čin a zároveň v témže státě požívá privilegium exteritoriality, zde nemůže být zatčen, postaven před soud a odsouzen.

Výsada exteritoriality je jako výjimka udělována zejména velvyslancům, vyslancům a vyššímu diplomatickému personálu (a zpravidla i jejich rodinným příslušníkům), hlavám států (včetně doprovodu) a vojenským jednotkám (včetně lodí, letadel atp.), nacházejícím se na cizím území na pozvání nebo v důsledku mezistátních smluv. Dále sem patří soudci Mezinárodního soudu, v smluvně dohodnutých případech i účastníci mezinárodních konferencí a organizací (včetně jejich budov a úředníků).

Exteritoriální území je zvláštním případem exteritoriality. Týká se analogicky především pozemků zastupitelských úřadů včetně zde se nacházejících nemovitostí, věcí a osob. Exteritoriální území samotné však zůstává integrální částí státního území hostující země. Další exteritoriální území mohou být dohodnuta pouze smluvně.

Zde je odkaz na dění na Ukrajině od roku 2014 – dokumentární film amerického režiséra Olivera Stona: https://www.youtube.com/watch?v=0hf-LdW_X3U

Záležitost okolo dění na Ukrajině evidentně není v okruhu Vašeho poznání, a proto je zřejmé, že UA vlajku dobrovolně nesundáte. Takže vyvěste laskavě vedle vlajky ukrajinské také dle práva vlajku České republiky. Divadlo není Vaším osobním majetkem, ale je majetkem lidu této země. Respektujte tedy zákony a názory lidí této země, ne Ukrajiny!!!!! Jinak vám do divadla NIKDO chodit nebude a zkrachujete – což by vzhledem k vašim hloupým názorům a faktu, že se pletete do politiky, vlastně vůbec nevadilo.

Děkuji Věra Bouřová

Od: krafka@divadlokladno.cz
Datum: 19. dubna 2022 10:50:52 SELČ
Komu: Veru Boure 
Předmět: Re: Vlajka na kladenském divadleDobrý den, p. Bouřová,

           vzhledem k tomu, že jste se snížila k vyhrožování a invektivám vůči mé osobě, s Vámi dále komunikovat v této věci nebudu. Přeji Vám klidný den.

                                                                                                                               Jan Krafka

Každopádně poslední informace je od paní Jitky Entlichové, že z Kladenského divadla ukrajinská vlajka zmizela, stejně tak jako z památníku v Lidicích. Poznámka redakce.

3 komentáře: „Hloupí herci vyvěšují protiprávně ukrajinské vlajky na divadlech, jakoby jim ta divadla patřila!

  1. Nemá smysl kohokoli na toto porušení zákona upozorňovat. Zde platí pouze podání trestního oznámení. Arogance a drzost těch co nejčastěji porušují tento zákon, je nebetyčná !

    To se mi líbí

  2. To se ještě vyjádřili docela slušně, na mě obecní tajemník začal zvyšovat hlas – hlavní argument byl, že tím vyjadřují solidaritu Ukrajině (Na Ukrajině o nějakém zapadákově na JM nemají ani prá a ti Ukrajinci, kteří tu už Žijí 20 let, plně souhlasí s ruskou speciální operací, takže t asi vlajkou nepotěší). Agrument č. 2 byl, že je to nejblíž, ob jeden stát! a oproto nevyvěsili vlajky jiné. A vůbec, to, že se na Ukrajině válčí už 8 let je jen můj osobní názor. Takže arogance a tupost. A tihle lidé tam sedí už desítky let.

    To se mi líbí

  3. Celé to máte špatně – zákon neříká nic o samostatném vyvěšení cizí vlajky ani o tom, že cizí vlajka musí být vyvěšena s tou naší. Takže ten celý váš konstrukt je chybně…

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s