Ruský informační web russian.rt.com přinesl dubna 2022, 08:00 tento článek od Irini Taranové a Maxima Lobanova jehož překlad nabízím čtenářům blogu ANS

Předseda vyšetřovacího výboru Ruska Alexandr Bastrykin nařídil prošetřit okolnosti znesvěcení pomníku sovětským vojákům v litevském městě Marijampole , kteří osvobodili pobaltské státy od nacistů. Spojené království zdůraznilo, že tyto akce „jsou namířeny proti zájmům Ruska v oblasti uchování historické paměti“. Již dříve byly pomníky vojákům Rudé armády znesvěceny na Slovensku, v Bulharsku, Estonsku, Polsku a Německu (a jak víme na příkladu pomníku maršála Koněva v Praze také v Česku). Analytici to připisují protiruskému směřování řady zemí EU a také mnohonásobně zvýšené míře rusofobie.

Předseda Vyšetřovacího výboru Ruska Alexandr Bastrykin nařídil prošetřit okolnosti znesvěcení pomníku sovětským vojákům v litevském městě Marijampole , kteří osvobodili pobaltské státy od nacistických útočníků.

„Podle zpráv byl tento pomník, kde jsou pohřbeni sovětští vojáci Velké vlastenecké války, velmi poničen. Byl politý zelenou barvou a tmavou tekutinou. Tyto akce jsou namířeny proti zájmům Ruska v oblasti uchování historické paměti aktivit SSSR během druhé světové války a rozhodující role ve vítězství nad fašismem, “uvedla tisková zpráva Spojeného království ve svém prohlášení.

Bastrykin navíc vyšetřovatelům nařídil, aby „podali návrh na procesní posouzení skutku“, aby tedy přesně identifikovali všechny osoby, které se na tom podílely, aby je následně přivedli k trestní odpovědnosti za jejich vandalský čin.

Již dříve, 7. dubna, nařídil šéf vyšetřovacího výboru v rámci vyšetřování trestního případu také zjistit okolnosti hanobení pomníků sovětským osvoboditelům v Bulharsku a Estonsku a identifikovat vandaly.

„Jak se stalo známo, ve městě Dobrich na severovýchodě Bulharské republiky byl znesvěcen pomník sovětským vojákům-osvoboditelům. Skupina mladých lidí podle očitých svědků polila pomník barvou, načež na něj udělala obscénní nápisy. Kromě toho v parku Rahu ve městě Tapa (Estonská republika) útočníci znesvětili pomník na masovém hrobě sovětských vojáků,“ uvádí se v prohlášení IC.

Hned následující den po tomto incidentu ruská strana požadovala, aby bulharští strážci zákona vyšetřili incident s památníkem a potrestali za něj odpovědné osoby, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Moskva je podle ní pobouřena „novým vandalským činem“.

„Kriminalisté znesvětili pomník ve městě Dobrich, kde odpočívala asi padesátka rudoarmějců, kteří položili své životy za osvobození Evropy od nacismu. Samozřejmě, že vina za další ošklivý trik leží na jeho přímých pachatelích – lidech bez svědomí a nemající ponětí o historii nebo o tom, co se právě děje v Evropě, “uvedla Zacharovová v tiskové zprávě.

Toto „zvěrstvo podle ní zapadá do hlavního proudu rusofobie“, kterou pěstují úřady zemí NATO a EU.

„(Oni. – RT ) se snaží zničit přátelské city a vzájemné sympatie, které spojují ruské a bulharské národy. Jsme přesvědčeni, že tento plán je odsouzen k nezdaru. Víme, že v Bulharsku máme stále mnoho přátel, kteří pečlivě zachovávají naše společné tradice a nepodléhají nestydaté propagandě, “řekla Zacharovová.

„Protiruský postoj“

V posledních letech stále častější hanobení pomníků sovětským vojákům v Evropě odborníci spojují se současným protiruským kurzem mnoha zemí EU a v důsledku toho také s mnohonásobně zvýšenou mírou rusofobie, která často přecházela v „ zločiny proti historické paměti“.

„Například v Litvě úřady záměrně nezajišťují dostatečně bezpečné prostředí kolem pomníků sovětským vojákům a také vyvolávají agresi a rusofobii v zemi a rozdmýchávají protiruskou propagandu. Ostatní evropské země jdou podobným směrem, “uvedl v komentáři pro RT Vladimir Olenchenko, vedoucí výzkumný pracovník Centra evropských studií při IMEMO RAS.

Politolog Boris Mezhuev, docent Moskevské státní univerzity, věří, že pobaltské státy se „stále sebevědoměji stávají středem rusofobie“ EU.

„Navíc v Litvě má ​​protiruský postoj ty nejvzdorovitější formy, včetně přímého úderu do památky sovětských vojáků,“ řekl v rozhovoru s RT.

Připomeňme, že pomníky sovětským vojákům byly v posledních týdnech v řadě evropských zemí znesvěceny.

Zejména 15. března uložil předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace zahájit trestní řízení ve věci vandalismu proti centrálnímu památníku sovětských vojáků „Slavín“ v hlavním městě Slovenska, kde je pohřbeno 6845 vojáků Rudé armády: útočníci ho polili modrou a žlutou barvou.

Později, 24. března, dal Alexandr Bastrykin pokyn zorganizovat procedurální kontrolu v souvislosti s demontáží pomníku sovětským vojákům-osvoboditelům v Polsku.

„Podle zpráv byl v obci Chrzowice na jihozápadě Polska za přítomnosti úředníků a zástupců místních úřadů demontován pomník, postavený v roce 1949 na místě smrti 620 rudoarmějců 1. ukrajinského frontu, jejichž ostatky byly později exhumovány a přeneseny na vojenský hřbitov,“ uvedla ve svém prohlášení tisková agentura Spojeného království.

Vyšetřovací výbor Ruska
globallookpress.com
© Zamir Usmanov

Poté, 3. dubna, dal předseda ruského vyšetřovacího výboru pokyn zahájit trestní řízení ve věci znesvěcení památníku na památku sovětských a polských tankistů v Polsku.

„Podle zpráv v Gdaňsku Polské republiky neznámé osoby omotaly černým filmem pomník sovětským a polským tankistům, kteří osvobodili Polsko od nacistů,“ uvedl výbor.

O pár dní později, 7. dubna, dal předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace pokyn prošetřit znesvěcení památníku sovětským vojákům-osvoboditelům v Treptowském parku v Berlíně. Pomník, postavený na počest padlých rudoarmějců v bitvě o město v roce 1945, byl politý červenou barvou a byla na něj napsána protiruská hesla.

„Morální povinnost Ruska“

Jak poznamenává Vladimir Olenčenko, je „morální povinností Ruské federace“ dosáhnout odhalení takových zločinů nejen v pobaltských státech, ale také v Polsku a dalších evropských zemích.

„A ruská strana to plní se ctí, v tomto případě chrání památku těch, kteří osvobodili mnohé země Evropy a pobaltské státy od fašismu. Útočné incidenty s takovými předměty svědčí o morální degradaci ve státech EU. Zdá se, že ti, kdo znesvěcují pomníky sovětským vojákům v Evropě, tíhnou k nacionálnímu fašismu,“ argumentuje analytik.

Olenčenko zároveň uvedl, že v Evropě neustále roste rusofobie, která se ještě aktivněji projevuje v boji proti sovětskému dědictví.

„Navíc se odmítá nejen vše sovětské, ale i ruská kultura. To naznačuje určitý druh tmářství a má povahu nemotivované agrese. Za tyto výpady mohou z velké části současní lídři Evropské unie a NATO, kteří prosazují protiruský kurz,“ je si jistý analytik.

Boris Mezhuev zase upozorňuje na skutečnost, že k případům znesvěcení pomníků sovětským vojákům v poslední době dochází především v těch zemích, které chtějí „radikálně revidovat historii, ospravedlnit své chování za druhé světové války“.

„Od rozpadu SSSR uplynula desetiletí. Pobaltské země stále pokračují v provokování Ruska a cítí vůči němu nepřátelství. Totéž se děje v Polsku. Nyní všechny tyto rusofobní procesy ještě více eskalovaly v souvislosti s událostmi na Ukrajině,“ vysvětlil expert.

Poznamenal také, že na pozadí změn probíhajících ve světě se dnešní protiruské nálady stále více projevují i ​​v jiných evropských zemích.

„Ve skutečnosti dochází ke konfliktu civilizací, rusofobie sílí a dosahuje svých maximálních forem. Všechny ty agresivní pocity, které ve vztahu k Rusku dozrávaly, nyní proráží naplno. To je touha co nejvíce se distancovat od Ruska, vzdálit se nejen od Ruské federace, ale i od její kultury, od společné historické paměti,“ uzavřel analytik.

Vladimir Olečenko

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/987928-sk-rossiya-bastrykin-oskvernenie-litva-pamyatnik

Překlad a publikovala: Myšpule

1 komentář: „„Morální degradace“: jak jsou v Evropě na vlně rusofobie znesvěcovány pomníky sovětským vojákům

  1. Srdečně Vás zdravím. Je čas správně nazvat tyto „rusofobní akce“ iniciované vládami tzv.EU a vládou USA jimi organizovaným vzkřísením hitlerovského fašismu. V této době a v této chvíli systém řízení kolektivního Západu = euro-atlantický fašismus.

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s