Barevná nástěnná mapa zobrazující, jak informuje nápis na ní, „Obrys poválečné mapy Nového světa“. Mapa byla vydána v roce 1942 ve Filadelfii

Gombergova mapa

Barevná nástěnná mapa zobrazující, jak informuje nápis na ní, „Obrys poválečné mapy Nového světa“. Mapa byla vydána v roce 1942 ve Filadelfii, ale v levém horním rohu byla opatřena razítkem s nápisem „COMPLETED OCTOBER 1941“. To znamená, že iniciátoři „nového morálního světového řádu“ měli své plány již před vstupem Spojených států do války. Vydavatelem mapy, který si vyhradil právo na dotisk, byl jistý Maurice Gomberg – židovský vysokostupňový zednář. V dolní části mapy byl program obsažený ve 41 bodech, který začínal slovy „Toto bude naše politika“.

Gomberg pocházel z východní Evropy, byl stoupencem komunismu a pravidelným čtenářem židovských novin Freiheit, vydávaných ve Spojených státech v jidiš, což o této „šedé eminenci“ mnohé vypovídá.

Mapa ukazuje nové uspořádání světa, které bylo navrženo ještě před koncem druhé světové války a dokonce ještě před vstupem USA do války. Mapa předpovídá obsazení poloviny Evropy SSSR, vytvoření sjednocené Evropy, vznik státu Izrael, vytvoření nových kontinentálních svazů, nové kontinentální unie včetně Africké unie, dekolonizaci Afriky a nadvládu USA v Tichomoří. Zároveň je třeba poznamenat, že některé předpoklady nevyšly: indická unie, řecká unie, čínská unie, australská unie, neexistence jednoty celé západní Evropy, irská unie, kontrola USA nad Severní Amerikou, jednota Německa a Rakouska.


Mapa o rozměrech 100×71 cm, doplněná komentáři, obsahovala program poválečného „Nového světového morálního řádu“. Stejné jméno používal ve svých oficiálních projevech Robert Strausz – Hupe – velvyslanec USA, zakladatel Foregin Policy Institute (Filadelfie) a zednářského čtvrtletníku „Orbis“.


Mapa tohoto „nového světového morálního řádu“ velkoryse přisuzuje Sovětskému svazu téměř celou Evropu, téměř všechny země až k Rýnu, k hranicím Francie: Polsko, Německo, Dánsko, Holandsko, Belgie, Rakousko, Jugoslávie, Rumunsko, Bulharsko, s výjimkou Řecka, Itálie, Francie a Španělska, Švédska a Norska. Sovětskému svazu byly přiděleny také pobaltské státy: Finsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva. Velkoryse bylo přidělováno také Spojeným státům: celá Kanada, celé Mexiko, celá Střední Amerika, Grónsko a Island.

Gombergova mapa je veřejně dostupná na stránkách na stránkách knihovny Kongresu.

https://www.loc.gov/item/gm70005331/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s