I vzdělaná pracovní síla v Indii či Kongu dnes dostává méně peněz než nekvalifikovaní dělníci třeba ve Francii.

Toto vysávání přitom má zcela konkrétní dopady. Místo toho, aby suroviny, půda, energie i lidská práce přispívaly k rozvoji průmyslu i veřejných služeb na Jihu, slouží k uspokojení požadavků Severu. Těžba materiálů, zabírání půdy a využívání energie z fosilních zdrojů navíc vede ke znečišťování lokálního životního prostředí a destabilizaci klimatu, jehož negativní důsledky opět v nadměrné míře pociťují především obyvatelé globálního Jihu.
Přivlastňování si zdrojů umožňuje nerovná směna, tedy nespravedlivé nacenění komodit, produktů a služeb, které státy Jihu poskytují Severu. Proč na ni přistupují? Bohužel, i tento příklad dokazuje, že volný trh zdaleka nefunguje tak přímočaře a spravedlivě, jak by podle učebnic a svých ideologů měl. Podobně jako v případě zaměstnanců na národní úrovni se i zde ukazuje, že ceny produktů a práce neurčuje jenom neutrální prostředí nabídky a poptávky, ale i politická a ekonomická moc jednotlivých aktérů globální ekonomiky.
Před nástupem ekonomické globalizace v osmdesátých letech se často argumentovalo, že nerovnost v ceně zboží ze Severu a Jihu vyplývá z různého zaměření ekonomik. Dávalo smysl, že lithiová baterie vyrobená v USA má vyšší hodnotu než samotné lithium vytěžené v Kongu, protože přidanou hodnotu jí dodali američtí inženýři a dělníci. Tento argument však v globalizované ekonomice již dávno neplatí – většina výrobků dnes vzniká na globálním Jihu, kde již zdaleka nepracují jenom nekvalifikovaní těžaři a dělníci. I vzdělaná pracovní síla v Indii či Kongu dnes dostává méně peněz než nekvalifikovaní dělníci třeba ve Francii. „Takto velké rozdíly v mzdách nevysvětluje nižší produktivita pracujících na Jihu ani povaha jejich práce, ale to, že jsou tito pracující daleko více vykořisťováni,“ poukazují autoři zmiňované studie. „Z analýzy vyplývá, že většina světové přidané hodnoty je dnes vytvořena na Jihu, ale vyplacena na Severu.“
Další podrobnosti ZDE: https://a2larm.cz/2022/02/globalni-sever-vysava-z-jihu-osmdesatkrat-vice-nez-vraci-rozvojovou-pomoci-tvrdi-studie/embed/#?secret=GYJnyuW06s